A Kórélettani Osztály tevékenységének legnagyobb részét a nemzetközi szinten jegyzett tudományos kutatómunka teszi ki. A jelenlegi vizsgálataink COPD-s, asztmás és cystás fibrosisos betegekre irányulnak, de a korábbi években kutatási projektek folytak tüdődaganatos, illetve tüdőtranszplantált betegek körében is. Az osztály kutatási területei közé a légúti gyulladás non-invazív monitorozása és a légúti biomarkerek vizsgálata tartozik. Vizsgálataink egyrészt kilégzett gázok, úgymint a nitrogén-monoxid és a szén-monoxid, másrészt a kilégzett levegő kondenzátumában és az indukált köpetben található citokinek, gyulladásos mediátorok és oxidatív stresszmarkerek kimutatására és elemzésére irányulnak a fent említett tüdőbetegségekben.
A kutatási projektek finanszírozása az OTKA, illetve a Magyar Pulmonológiai Alapítvány pályázataiból történik. A projektek nagy része saját finanszírozású, néhány esetben az osztály társpályázóként szerepel más intézmények beadott pályázataiban. A tavalyi évben munkatársaink közül dr. Sótér Szabolcs nyert a Magyar Pulmonológiai Alapítvány által kiírt kutatási pályázaton. Nyertünk továbbá a Raybiotech labordiagnosztikai cég (USA) által kiírt nemzetközi pályázaton is, magam pedig másodszor nyertem el az MTA Bolyai János kutatói ösztöndíját.
A hazai pályázatok mellett az osztály konzorciumi tagként részt vesz nagy, nemzetközi projektekben (EvA), illetve külföldi tudományos kollaborációkban (Hochgebirgsklinik, Davos, Svájc) is. E kutatási programok finanszírozása európai uniós vagy egyéb külföldi forrásokból történik. Az EvA projekt folytatásának szervezése (AirProm) jelenleg zajlik.
Az osztályon folyó kutatómunkát több hazai kollaboráció is segíti. A hazai intézetek közül a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájával és Genetikai Intézetével, a Kútvölgyi Kórház Immunológiai Laboratóriumával, a JASCO, illetve az Elektro-Oxigén Kft.-vel állunk szoros szakmai együttműködésben.
Az osztályon nagy hagyományai vannak a tudományos diákköri (TDK) tevékenységnek, illetve a doktorandusz (PhD)-képzésnek is. Osztályunk aktuális témakiírásai a Semmelweis Egyetem Klinikai Orvostudományi Doktori Iskola „Légzőszervi megbetegedések” című programjában szerepelnek. A tavalyi évben egy új biológus kolléganő és három új TDK-s hallgató csatlakozott munkacsoportunkhoz. Az osztály munkájához kapcsolódik, hogy dr. Fillinger Jánosnak (OKTPI, Patológiai Osztály) ez év májusában sikeres PhD-védése volt Intézetünkben. Emellett dr. Sótér Szabolcs (OKTPI, XIV. Tüdőbelosztály) fokozatszerzésre való felkészülése is folyamatban van. A fentiek mellett az osztály – igény esetén – lehetőséget biztosít további intézeti kollégáknak is a tudományos kutatómunkába való bekapcsolódásra. Ilyen együttműködés keretében indult el a tavalyi évben egy kutatási projekt az intézetünkben gondozott cystás fibrosisos betegek bevonásával (dr. Kelemen Krisztina).
Az osztály munkatársai évről évre rendszeres előadói a Magyar és az Európai Tüdőgyógyász Társaság (ERS) tudományos kongresszusainak. 2011-ben munkacsoportunk képviseletében magam – immáron a negyedik alkalommal – szóbeli előadást tartottam az ERS évi Nagygyűlésén, dr. Barta Imre és dr. Sótér Szabolcs kollégák poszterprezentációt mutattak be. Az utóbbi években elért tudományos eredményességünket jelzi, hogy az osztály 2010-ben 18, 2011-ben 13 impakt faktort „termelt”.
Dr. Antus Balázs
Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet, Kórélettani Osztály, Budapest