Nemrég végeztük el az ötvenezredik mellkasi műtétet a Korányiban!
A modern mellkassebészet a negyvenes évek végén indult a világon s – egy hajszálnyit sem elmaradva – hazánkban. Az első operációk 1948-ban történtek a Szanatóriumban (tulajdonunkban vannak az első kézzel, töltőtollal írt, megsárgult lapú műtéti naplók). Jóllehet, az országban több helyen is elkezdődtek az első műtétek – mindenekelőtt az egyetemi sebészeti klinikákon –, Magyarországon a mellkassebészet zászlóshajója a mai napig az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet mellkassebészete. Nem is elsősorban a műtéti szám, hanem a munka vertikuma és kvalitása emelte az élvonalba az elmúlt több mint 60 év során. A centrális és perifériás hörgőplasztikák, a kiterjesztett tüdőreszekciók, a volumenredukciós beavatkozások emphysemás betegekben, a videothoracoscopos minimálinvazív műtétek, valamint egyéb más mellkassebészeti módszer meghonosításában vezető szerepet játszott.
Önálló mellkassebészeti egyetemi egység (a Semmelweis Egyetem Tanszéki Csoportja), mely évtizedek óta részt vesz a graduális és posztgraduális oktatásban (korábban az Orvostovábbképző Egyetem tanszékeként). Hazánk vezető bronchológiai és pulmonológiai, valamint legnagyobb légzésintenzív osztályainak társszomszédságában, a Városmajori Klinikával együttműködve (mint a Klinika Tanszéki Csoportja) – adekvát szakmai környezetben működik. Az utóbbi évek fejlesztése nyomán a műtétek klimatizált műtőkben, modern eszközök segítségével (2 modern videothoracoscopos torony, ultrahangos és nagyfrekvenciás vágógépek) történnek. Az operációk 40–45%-át tüdődaganat miatt végezzük, a műtétek több mint fele azonban egyéb általános mellkassebészeti beavatkozás. Rendszeresen operáljuk pl. a légcső szűkületeit (tracheareszekciók), a nyelőcső és a légcső között kialakuló sipolyokat, a hatalmasra növekedett, a mellkasba beterjedő strumákat, a gátor (mediastinum) különleges tumorait, az elülső mellkasfali deformitásokat (tyúkmell, cipészmell), végezzük a modern videothoracoscopos műtéteket – hogy csak a legfontosabbakat említsem.
Ami pedig a szakmai munka minőségmutatóját illeti: a műtéti halálozás az európai átlag alatt van (1% körüli).
Magyarországon évente 6000 körüli mellkasi műtétet végeznek, ezek csaknem egyharmada tüdőrák miatt történik. Jóllehet a rosszindulatú tüdődaganatok kezelésében a mai napig a korai stádiumban végzett radikális műtét biztosítja a legjobb gyógyulási eredményeket, a sebészi beavatkozások a komplex onkoterápiába beillesztve vezetnek csak eredményre. Jelenleg hazánkban 11 helyen végeznek mellkassebészeti operációkat. A jövőben is – a szakmai fejlesztések során – célszerű szem előtt tartani, hogy modern mellkassebészetet csak megfelelő szakmai környezetben – bronchológiai, ill. pulmonológiai társszomszédságban, a szív- és érsebészet szakmai közelségében, lehetőleg egyetemi struktúrában – lehet megfelelő módon, igényesen végezni.
Dr. Vadász Pál
Az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet és a Semmelweis Egyetem Mellkassebészetének vezetője