Beutalás és vizitdíj a tüdőgyógyászat terén

 

Tüdőgyógyászati járóbeteg szakellátás

 

A tüdőgyógyászati járóbeteg szakellátás értelemszerűen diagnosztikus, terápiás, kontroll tevékenységeket, valamint konzíliumi ténykedést foglal magában. Ebben az esetben értelmezhető az, hogy szakellátásra csak beutalóval jogosult a biztosított. Kivételt képez ez alól, ha sürgősségi ellátásra szorul a beteg, vagy ha már sor került megelőző beutalást követően tüdőgyógyászati vizsgálatra és valamilyen okból kontroll vizsgálatot rendelt el a szakorvos (pl. pneumoniás, vagy COPD-s beteg kontrollja a gyógyszerszedést követően). Nem rendelkezik a jogszabály külön arról, hogy hány napon belül érvényes a „kontrollvizsgálat” fogalma, ez azt jelenti, hogy a szakma szabályai szerint visszarendelt beteg esetében nem szükséges újabb háziorvosi beutaló.

A vizitdíj fizetés mértékéről és kivételeiről másik jogszabály rendelkezik. Eszerint a beutalóval érkező beteg 300 Ft vizitdíjat köteles fizetni ebben a kategóriában. 300 Ft-os vizitdíjat kell fizetni a szakorvos által elrendelt kontroll vizsgálatok alkalmával is. Nem kell fizetni a jogszabályban megemlített mentességek esetében, így sürgősségi ellátás esetén.

Nem kell fizetniük a hajléktalanoknak megfelelő igazolás mellett (Ennél a pontnál javasoljuk a mentesség adminisztrációjának a módosítását, mivel csak abban az esetben vizitdíj mentes a hajléktalanok ellátása, ha az arra szerződött alapellátás utalja a beteget. Ez nem életszerű. Esetenként ugyanis a tüdőgondozóban megjelent hajléktalant nem lehet elirányítani azon a címen, hogy nem rendelkezik megfelelő beutalóval, vizitdíj fizetésére pedig képtelen. Életszerűen a beteget ellátják a tüdőgondozóban és rögzítik a dokumentációban, hogy nem fizetett vizitdíjat. A módosítás lényege tehát az lenne, hogy a hajléktalanság tényének egyértelmű dokumentálása esetén legyen általánosan vizitdíj mentes az ellátás).

Nem kell fizetniük azoknak, akiknél már a beutalásukkor tisztázott, hogy járványügyi okból (pl. igazolt tbc), vagy igazolt daganatos betegség miatt kérik az ellátását. Ezek a betegek ezt követően nagy valószínűséggel gondozásba is kerülnek. A tbc vonatkozásában 2007 július 1-től vizitdíj mentességet élveznek mindazok az ellátások, amelyek a tbc-vel kapcsolatos intézkedések miatt rendelik el az adott lekos vizsgálatát, ellenőrzését (pl. kontaktok). 1000 Ft-os vizitdíjat kell fizetni azokban az esetekben, amikor a szakellátásra jelentkező beutaló nélkül kéri az ellátást és a jogszabály nem  rendelkezik a díjfizetési mentességről (pl. sürgősség).

 

 

Tüdőgondozás

 

A tüdőgondozás szakmai tartalmát és minimum követelményeit a 60/2004 rendelet határozza meg. Eszerint két betegség, a tbc és a tüdőrák esetén tarthatja gondozottként állományában és gondozhatja (kezelheti, ellenőrizheti, stb…) a beteget a tüdőgondozó. Ezekben az esetekben értelemszerűen nem szükséges beutaló a gondozási eseményeknél. A betegek szakmai értelemben akkor is gondozásra szorulnak a lezajlott betegségük miatt, ha orvosi értelemben véve gyógyultnak nyilvánították őket. A szakmai protokollokban rögzített időközönként, általában félévente, más esetekben évente ugyanis kontroll vizsgálatokat kell végezni. Ezek a vizsgálatok értelemszerűen a lezajlott alapbetegség miatt szükségesek, tehát nem beutaló kötelesek.

A jogszabály szerint a tüdőgondozókban gondozott betegeknek (tbc, tüdőrák) nem szükséges vizitdíjat fizetniük minden, az alapbetegségük ellátása kapcsán végzett vizsgálat miatt. Ilyen vizsgálatnak számítanak gyógyulást követően a szakmai protokoll szerint végzett kontroll vizsgálatok is. Minden egyéb, nem a gondozott alapbetegségükkel kapcsolatos panasz, tünet miatti vizsgálat vizitdíj köteles, kivéve, ha egyéb okból nem élveznek mentességet.

A tbc-s kontaktokkal kapcsolatos tevékenységekhez, amelyek a jogszabály szerint a fertőző betegségek és járványok megelőzését szolgálják (mellkas röntgen, Mantoux, gyógyszeres prevenció, stb…) nem szükséges beutaló és nem fizetnek vizitdíjat. Amennyiben járványügyi tevékenység keretében történik intézkedés, vizsgálat a tbc-s betegek, vagy a volt tbc-s betegek esetében (18/1998 NM rendelet szerint), nem kell vizitdíjat fizetni (pl. reziduumos csoport évenkénti kontrollja).

 

Tüdőszűrés

 

A 18/1998 NM rendelet alapján a tüdőszűrést a 30 évnél idősebbek körében az ÁNTSZ kötelezően rendeli el azokon a területeken, ahol a tbc incidencia a megelőző évben meghaladta a 25%ooo-es értéket. Ezen kívül is elrendelheti az ÁNTSZ a tüdőszűrést, ha erre okot lát (pl. lakóközösségek, zárt közösségek, települések szűrése). A tüdőszűrés nem szerepel a népegészségügyi célból, általánosan végzendő szűrővizsgálatok között (67/2005 EüM rendelet). Ahol az ÁNTSZ elrendeli a szűrést, ott a tüdőgondozó megfelelő lakossági címlista segítségével értesíti és rendeli be a területen lakó állandóan, vagy ideiglenesen bejelentett lakosokat szűrésre. Ebben az esetben a szűrővizsgálatért nem kell vizitdíjat fizetni. Itt nem érvényesül határidő, a tárgyévben érvényes a behívó.

Speciális helyzetet jelent az, ha valaki nincs bejelentve az adott területen, de tartósan ott tartózkodik (pl. ott tanul, vagy dolgozik). Ebben az esetben is járványügyi érdek a szűrővizsgálat, de nem lehet kiértesíteni az illetőt. Ha hitelt érdemlően igazolni tudja az illető a tartós ott tartózkodást (pl. leckekönyv), és ezt a tényt rögzítik, akkor nem kell vizitdíjat fizetni. Ha erre nem képes, akkor is elvégezhető a szűrővizsgálat, de beutalóval (tekintettel arra, hogy beutaló nélkül képalkotó vizsgálat nem végezhető). Ebben az esetben 300 Ft-os vizitdíjat kell fizetni a vizsgálatért. A tüdőgyógyászati szakrendelés orvosa is adhat beutalót a szűrésre, de mivel ott beutaló nélkül jelent meg 1000 Ft-os vizitdíjat kell fizetni.

A mobil szűrővizsgálatok előtt is ki kell értesíteni a lakosokat, hogy az adott időpontban tüdőszűrés lesz a településen. Ebben az esetben ugyanaz érvényes, mint az első bekezdésben, vagyis ingyenes a szűrővizsgálat. Abban az esetben, ha valakit nem idéztek, de a lakos hitelt érdemlő okmánnyal tudja bizonyítani, hogy az adott településen lakik, nem kell vizitdíjat fizetnie. Ha erre nem képes, háziorvosi beutalóval vehet részt a mobil szűrővizsgálaton, mivel a mobil szűrésen nincs jelen szakorvos és 300 Ft-os vizitdíjat kell fizetnie a háziorvosnak, akinek a beutalón rögzítenie kell a szűrővizsgálat indokoltságát.

 

Más a helyzet ott, ahol az ÁNTSZ nem rendeli el a tüdőszűrést. Szakmailag indokolt a 40 évesnél idősebb dohányosok évenkénti mellkas röntgen vizsgálata. Mivel azonban a tüdőszűrés jelenleg nem szerepel a népegészségügyi célú szűrővizsgálatok között, nem ingyenes. Ebben az esetben nem lehet kiértesíteni a lakosokat a kötelező tüdőszűrésről. A háziorvosok azonban ajánlhatják és beutalót adhatnak a vizsgálatra. A beutalóval 300 Ft-ért végzik el a szűrést. A háziorvosoknak azonban a beutalón rögzíteniük szükséges a szűrővizsgálat okát.* Háziorvosi beutaló nélkül is megjelenhet a lakos, akkor a tüdőgondozó szakorvosa adhat beutalót. Ebben az esetben 1000 Ft vizitdíjat kell fizetni. Ezekben az esetekben nem érvényesül az, hogy területi e a beteg, vagy sem, mivel a háziorvos csak azoknak adhat beutalót, akiknek a kártyája nála van. A tüdőgondozó is fogadhat a járóbeteg szakrendelésén bárkit beutaló nélkül is, ha az megfizeti az emelt vizitdíjat.

18 év alattiak esetében nem indokolt a mellkas röntgen vizsgálat szűrési célból. Speciális esetben (egyes élelmiszeripari iskolák még ragaszkodnak hozzá, de folyamatban van az egyes kiemelt kockázatú foglalkozások és tevékenységek körének a revíziója) a tüdőgondozó vezetőjének a javaslatára lehet elvégezni a vizsgálatot. 18 év alatt vizitdíjat nem kell fizetni. 18 és 30 év között, ha háziorvosi beutalóval érkezik a lakos, akkor 300 Ft (ha a szakorvos javasolja 1000 Ft) vizitdíjat kell fizetnie ott is, ahol egyébként az ÁNTSZ elrendelte a 30 éven felüliek tüdőszűrését (kivételt képez ez alól az, ha az ÁNTSZ egy adott közösségben elrendeli a 30 év alattiak szűrését is)..

Munkaegészségügyi szűrővizsgálatok esetében indokolt az emelt díjazás, s a tüdőgondozó számára indifferens, hogy azt ki fizeti meg. A jelenlegi gyakorlat szerint a tüdőgondozó fenntartója határozza meg a díjazás mértékét, annak felső határát nem korlátozza jogszabály. Általában 2000 Ft lehet indokolt egy tüdőszűrésért.

 

A tüdőszűrő vizsgálatok része a leletezés, illetve a lelet megfogalmazása akkor is, ha az a filmtekercs megtekintésekor írásos formában nem is születik meg. Ha negatív egy szűrőfelvétel, s erről két szakorvos is meggyőződött, akkor „készül” egy negatív lelet. A lakos, ha ezt a leletet kéri, akkor már nem kell beutaló, nem kell vizitdíjat fizetnie, hiszen egy már korábban megszületett leletnek a „másolatát” kapja meg akár az asszisztenstől is. Ezért korábban, a vizsgálatkor fizetett vizitdíjat az illető, vagy az akkori mentessége érvényesül a lelet kiadásakor is.

 

Ha kiemelés történik, akkor a beteget visszarendelik kontrollvizsgálatra, illetve kezdeményezik a kivizsgálását. Ekkor már nem kell beutaló, hiszen a visszarendelés lesz a „beutaló”. Vizitdíjat azonban kell fizetnie addig, amíg olyan betegség nem igazolódik, ami mentességet jelent, kivéve, ha egyéb okból mentességet élvez.

 

Összefoglalóan, tehát az alábbi esetekben vizitdíj mentes a tüdőszűrés:

1. A 18/1998 NM rendelet alapján, járványügyi okból az ÁNTSZ által kötelezően elrendelt tüdőszűrések esetén.

2. Ahol az ÁNTSZ a fertőző betegségek és a járványok megelőzése céljából elrendeli egy lakóközösség, zárt közösség, munkahelyi kollektíva szűrővizsgálatát életkortól függetlenül.

3. Járványügyi okból tbc-s betegek kontaktjai, akiket a tüdőgondozó vizsgálatra behív.

4. Járványügyi okból a korábban kezelt tbc-s betegek folyamatuk megoldódását követően is a szakmai protokoll szerinti rendszeres ellenőrzés érdekében.

5. Érvényes háziorvosi, illetve szakorvosi beutalóval rendelkező személyek, akiknél a beutalón egyértelműen rögzítik azt a tényt, hogy a szűrővizsgálatot fertőző betegség megelőzése miatt kérik (pl. tbc-s környezetben volt, olyan külföldi országban járt, ahol magas a tbc átfertőzöttség, stb…).

 

2007 november 27-én.

 

 

Dr Kovács Gábor

Országos Tüdőgyógyász Szakfőorvos