Szervezetten a szepszis ellen. Megkezdte mûködését a Magyar szepszis Fórum

 

2004. január 19-én megtartotta alakuló ülését a 2003. október 25-én létrejött Magyar Szepszis Fórum az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Szakmai Kollégium, a Transzfúziológiai és Haematológiai Szakmai Kollégium, az Infektológiai Szakmai Kollégium, a Tüdõgyógyászati Szakmai Kollégium és a Sebész Szakmai Kollégium részvételével. 

Prof. Dr. Ludwig Endre infektológus fõorvos elnökletével a szakmai társaságok jelen lévõ képviselõi kialakították az elkövetkezendõ fél év munkatervét, benne a legfõbb célokkal és feladatokkal. Megállapodás született egy május 1-jével induló felmérésrõl is, amelynek keretében egy egész hónapon át, mintegy 20 klinikai osztályra kiterjedõen (sebészet, belgyógyászat, haematológia, pulmonológia) prospektív vizsgálatot végeznek annak érdekében, hogy pontos számadatokat gyûjtsenek a nem intenzív osztályokon elõforduló szepszises megbetegedésekrõl. Ezen információk extrapolálásával már pontosabb kép nyerhetõ a nehezen meghatározható szindróma éves elõfordulását illetõen. 

Az adatgyûjtést megelõzõen, illetve azzal párhuzamosan kiemelt fontosságot tulajdonítanak a társszakmák képviselõinek tartandó továbbképzéseknek a szepszis diagnosztizálásáról és kezelési lehetõségeirõl. A program célja a betegség hatékonyabb felismerésének és a betegáramlás megfelelõ mértékének elõsegítése, melynek révén a páciensek mielõbbi adekvát kezelésben részesülhetnek az intenzív osztályokon. 

A Fórum tagjai egybehangzóan támogatják mind a szakmai, mind pedig a laikus közönség felé történõ kommunikációt a betegségrõl és annak kezelési lehetõségeirõl, ezért rövid távú céljaik között szerepel egy internetes honlap létrehozása is a témában. 
A Fórum továbbra is várja mindazon szakorvosok jelentkezését, akik szívesen részt vennének a szervezet munkájában, és szakértelmükkel támogatnák a májusban tartandó klinikai felmérést. 

A Magyar Szepszis Fórum (MSZF) 2003. október 25-én a fent felsorolt öt szakmai kollégium vezetõinek, illetve tagjainak részvételével alakult. Célkitûzéseivel összhangban már elindult egy nemzetközi kezdeményezés is, a Surviving Sepsis kampány, ami a 2002 októberében lezajlott Európai Intenzív Terápiás Társaság (ESICM, European Society of Intensive Care Medicine) kongresszusán elfogadott barcelonai deklaráció magyarországi megvalósításáért dolgozik. A deklarációban megfogalmazottak értelmében a kampány legfõbb célja a szepszis mortalitásának öt éven belüli 25 százalékos csökkentése. Ennek során az alapítók – az Európai Intenzív Terápiás Társaság (ESICM), az Amerikai Intenzív Terápiás Társaság (SCCM) és a Nemzetközi Szepszis Fórum (ISF) – a betegséggel szembeni percepciók és magatartás megváltoztatásán túl egyértelmû diagnosztikai kritériumok meghatározását és az ellátás gyors javulását kívánják elérni. A szepszisnek ugyanis jelenleg nincs általánosan elfogadott definíciója, és hiányoznak a megbízható diagnózishoz szükséges kritériumok, amelyek alapján a betegség kezelését biztonsággal el lehetne végezni. Természetesen a munka szerves része lesz az osztályos orvosok bevonása a szepszis diagnózisának és kezelési irányvonalainak kialakításába, továbbá megfelelõ szakmai tréningek szervezése is.

A szepszis meghatározása: a szervezet reakciója valamilyen külsõ fertõzésre, sérülésre. Ennek következményeként beindul egy általános gyulladásos és véralvadási reakció, amely bizonyos idõ után túlzottá, szabályozatlanná válik, majd végül a páciens halálához vezethet. A szepszis egy komplex szindróma, igen nehéz definiálni, diagnosztizálni, illetve kezelni. Az intenzív osztályokon dolgozó szakemberek a „véráram-fertõzést” az egyik legtöbb kihívással és nehézséggel járó betegségnek tartják, amely egyben az intenzív osztályokon kezelt betegek vezetõ haláloka is. Világszerte hozzávetõlegesen több mint 1400 életet követel naponta – Nyugat-Európában évente több ember hal meg szepszisben, mint AIDS-ben és vastagbélrákban együttvéve. A betegség elõfordulása az elmúlt 10 évben 139 százalékkal nõtt, ma már a világ tizedik leggyakoribb haláloka!

További sajtóinformáció:
VM.komm Kommunikációs Tanácsadó Iroda
Nagy Ákos 
Telefon/fax: (1) 350-6951, mobil: 20/9331-801 
e-mail: vidor-muvek@primposta.com